Zveřejněno: 29.05.2016
Nohy jako v bavlnce
Hrubá a popraskaná kůže na patách, zanedbané nehty, mozoly... Samozřejmě, nevypadá to dobře, ale během zimy, když je to schované, není to ještě taková tragédie. V létě ale? Ani náhodou! Jestli se vám nechce utrácet peníze za drahé pedikúry, nebo na ně zkrátka nemáte čas, mrkněte na pár tipů, jak se správně postarat o chodidla, abyste mohla kdykoli ven v otevřených botkách.
1. Odstraňte ztvrdlou kůži
Zvláště u tohoto bodu se prosím obrňte trpělivostí a pečlivostí. Kůže na nohou se snadno vysouší, v důsledku čehož tvrdne. Ztvrdlou kůži je třeba pravidelně odstraňovat a právě pokud to člověk nedělá, může začít bolestivě praskat.
Začněte lázní nohou ve vodě se solí. Můžete použít i speciální přípravky pro koupele nohou, které vám úsilí usnadní. Taková koupel je úžasný relaxační zážitek a jakmile se do ní jednou „ponoříte“, navodí vám moc příjemnou náladu. Po důkladném vysušení plosek nohou odstraňte hrubou kůži a vyhlaďte ji pedikúrní škrabkou, pilníkem na chodidla nebo pemzou (nebo mrkněte na naši Pomůcku na odstranění ztvrdlé kůže). Chodidla můžete ještě navíc ošetřit Obrušujícím krémem na paty s přírodní pemzou a skořápkami vlašských ořechů. Všechny kroky této procedury opakujte jednou nebo dvakrát týdně a vaše nohy budou hladké a jemné jak nohy miminka. Zaručujem!
2. Hydratujte chodidla
Tenhle krok je v péči o nohy zásadní. Samotné odstranění ztvrdlé kůže na chodidlech nebude účinné, pokud chodidlům následně neposkytnete správnou hydrataci a obnovující složky. Pohodlnou a praktickou metodou je použití pečujících přípravků před spaním. Zvolte krémy, které obsahují vitamín E, vyživující bambucké máslo, exfoliační kyselinou salicylovou nebo zklidňující výťažek z levandule. Po jejich nanesení je fajn obléct si bavlněné ponožky a spát v nich, čímž umožníte účinným složkám snadnější vstřebání.
3. Postarejte se o nehty na nohou
Lámavé nehty na nohou mohou značit nedostatek vitamínů A a E nebo minerálů (zinek, oxid křemičitý), které se podílí na tvorbě nehtů. Příčinou lámavosti ale mohou být i boty. Úzké špičky bot se s nehty na nohou moc nekamarádí. O dovolené, zvláště pokud ji trávíte túrami, se doporučuje nosit o něco větší boty než obvykle. Své unavené nohy sevřené v pohorkách můžete osvěžit Osvěžujícím gelem s mátovým olejem, a nehtům, ale i celému tělu, pomůžete pestrou stravou bohatou na ovoce a hlavně ořechy.
4. Choďte bosá
Kdykoli je to možné a bezpečné, zujte si boty, ať vaše nohy mohou dýchat, a choďte bosa. Už Hippokrates prohlásil: „Nejlepší boty jsou žádné boty“. Ač se to nezdá, při chození bez bot regeneruje celé tělo, uvolňují se ztuhlé svaly a stimuluje se funkce vnitřních orgánů. Věděli jste, že na chodidlech má zakončení tisíce nervových receptorů? Procházejte se bosá ranní rosou, po pláži i po oblázcích. Je to báječný pocit.
5. Dopřejte chodidlům odpočinek
Přehřáté a unavené nohy si zaslouží odpočinek. Pokud potřebujete pokračovat v chůzi, osvěžte svá chodidla chladivým sprejem který jim přinese okamžitou úlevu, a když budete mít po návratu domů jen trošku času, připravte svým chodidlům relaxační koupel s levandulovým olejem Ten je známý svými dezinfekčními a protizánětlivými vlastnostmi a vůně levandule navíc potěší i vaše smysly.
Tak šťastnou cestu!