Zveřejněno: 10.07.2017
Opalovák a vy. Co děláte špatně?
Používáte opalovací krém a u moře si chráníte tvář kloboukem. Stačí to ale? Mrkněte, jestli se náhodou nedopouštíte jedné z častých následujících chyb.
Krém nestačí, chránit se musíte i oblečením
Není náhodou, že obyvatelé nejslunnějších zemí světa chodí často zahalení do tunik až ke kotníkům s dlouhým rukávem a kolem poledne je venku neuvidíte. Siesta je určitě dobrý nápad, zvlášť pro ochranu kůže.
Pokud se chystáte strávit většinu dne venku a azurová obloha bez mráčku slibuje tropický den, nezapomeňte si přes sebe hodit něco prodyšného, ale dlouhého, co vám pokryje nohy i paže. Opalovák vám v tomto případě stačit nebude!
Pokud jste byli zvyklí vyložit se každoročně na pláži na přímé sluneční paprsky a v jejich záplavě se grilovat, letos s tím už vážně přestaňte. Své kůži vůbec neprospíváte a pokud negativní dopad tohoto počínání nevidíte už nyní, projeví se nejpozději za pár let. Krásného bronzového tónu pleti docílíte například i ve stínu slunečníku a vyhnete se tak spálení a později i pigmentovým skvrnám a vráskám.
UVB je nutnost, ale UVA taky
Při výběru opalováků se vyplatí číst si pozorně jejich složení. Pokud krém chrání pouze proti paprskům UVB, není to dostatečná ochrana.
UVB paprsky způsobují spálení a to, že vaše kůže po pobytu na sluníčku zčervená jako humr. Krém s obsahem UVB filtru vás tedy ochrání proti spálení, ale už ne proti UVA paprskům, které pronikají do hlubších vrstev pokožky a ničí její kolagenová vlákna. Rovněž mají na svědomí vznik slunečních alergií a jejich přemíra může stát za vznikem rakoviny kůže. Proto, než si koupíte jakýkoli opalovací přípravek, ujistěte se, že obsahuje ochranu proti oběma – UVA i UVB - paprskům.
Tajný tip: Pokud se na obalu svého krému dočtete pouze o SPF, znamená to, že krém posyktuje ochranu pouze proti UVB paprskům. Jedině jasná zmínka o UVA ochraně znamená, že krém obsahuje obojí.
Jedna vrstva? Málo
Ráno, než jdete ven, nanesete si krém na tělo i na obličej a pak celý den běháte venku na sluníčku nebo - ještě hůř – strávíte hodiny opalováním na pláži. Tak to je ukázkový příklad nedostatečné ochrany. Zásadní je v tomto případě množství krému i frekvence aplikace. Co se prvního bodu týče, dvě polévkové lžíce nejsou pro celé tělo vůbec přehnanou porcí. Nejlepší je nanášet krém ve dvou vrstvách. Po nanesení první chvilku počkejte, dokud se krém nevsákne, a pak lehce vklepejte další. Toto opakujte i v průběhu dne, nejlépe každé dvě hodiny, pokud jste na sluníčku.
Krém jen na dovolenou? Chyba
Spálit se můžete nejen u moře, ale klidně i doma na zahradě, proto byste opalovák neměli brát jako věc spojenou výlučně jen s prázdninami. Stupeň ochrany si můžete samozřejmě regulovat. V našich zeměpisných šířkách nemusíte sahat hned po krému s ochranným faktorem padesát. Pokud jste již letos na slunci byli a nemáte příliš citlivou pleť, postačí vám na běžné „nošení“ klidně třicítka. Důležité je nezapomínat chránit svu pokožku i oblečením, vyhnout se nejsilnějšímu polednímu sluníčku a krém aplikovat několikrát za den.
Pokud toto dodržíte, můžete s klidem prohlásit: slunce budiž pochváleno!