Zveřejněno: 28.11.2016
Vánoce v klidu. Letos už ano!
Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Přinášíme vám seznam nejdůležitějších úkolů a jejich časového rozvrhu tak, abyste všechno zvládli v klidu a užili si pohodové svátky.
Měsíc před Vánoci
1. Bravo, máte ještě dost času zamyslet se nad výběrem dárků a využít třeba exkluzivní online nabídky.
2. Taky máte čas připravit adventní kalendář svým dětem. Můžete sice koupit již hotový, ale to je nuda. Na netu se dá najít spousta zajímavých nápadů a určitě nebudete mít problém zařídit se podle aktuální zásoby domácích materiálů a surovin.
3. Ujasněte si se svojí drahou polovičku, koho všeho pozvete na svátky k sobě domů, kdy a čím je budete chtít uctít. Taky zkontrolujte druhou stranu. Počítají s tím všichni? Nakonec si udělejte seznam věcí, které musíte před návštěvami pořídit, a nezapomeňte je zahrnout do svých předvánočních nákupů.
4. I v tomhle čase je povoleno myslet na sebe. Už máte například vymyšleno, co si vezmete ke stromečku na sebe? Co třeba elegantní pouzdrové černé šaty s krajkovými rukávy nebo sportovnější kombinaci slavnostního Šedého trička s flirty a džínových legín? Je na čase je objednat!
3 týdny před Vánoci
1. Na řadu pomalu přichází vánoční dekorování vašeho příbytku.
2. Do těchto příprav můžete skvěle zapojit I své děti a nechat je vyrobit vlastní ozdobičky – papírové řetězy, vločky, sněhuláčky,…
3. S partnerem si potvrďte, z čeho přesně se bude sestávat vaše slavností tabule. Potraviny, které nepodléhají brzké spotřebě, a pití si už můžete nakoupit dopředu.
4. Rozešlete vánoční pohledy. SMSky či emaily ručně psaná přání nenahradí.
5. Zamyslete se taky na tím, čím byste mohli pomoci druhým v nouzi. Zda třeba nemáte hračky, se kterými si už vaše děti nehrají a které by udělaly radost dětem v dětských domovech či v nemocnicích. Nebo zavezte nepotřebné deky do centra pomoci lidem bez domova. Co z toho udělat každoroční rodinnou tradici?
6. Pokud jste dostali chuť na jedlý vánoční stromek ozdobený domácími perníčky, teď je přesně ta správná chvíle na to, je upéct.
2 týdny před Vánoci
1. A je tu čas úklidu. Nemá cenu nechávat to na později, protože pak se k tomu už stejně nedostanete. Zapojte i děti. Dejte jim do ruky hadřík, těm větším klidně vysavač a na každého delegujte část bytu.
2. Zrevidujte stav vánočního ubrusu, spočítejte talíře a misky a rozmyslete si, jak byste chtěli, aby letošní slavnostní tabule vlastně vypadala – rozumějte, jak byste ji chtěli vyzdobit.
3. Nezapomeňte v tom předvánočním shonu ani na sebe. Vyšetřete si půl dne volna a dopřejte si relaxační koupel. Na vlasy naneste masku, zabalte je do ručníku a celé tělo natřete voňavým hydratačním mlékem. Uvidíte, jak budete po tomhle dýchánku plní energie do dalších předvánočních příprav.
4. Nic nenavodí vánoční atmosféru rychleji, než koledy. Oprašte loňské CD a vytvořte si doma tradiční sváteční audio kulisu. A když budete mít chuť trochu si zapět, směle do toho.
Poslední týden před Vánoci
1. Zavolejte svým známým a kamarádům a popřejte jim hezké svátky.
2. Nadešel také čas posledních nákupů. Maso, zelenina, ovoce… To všechno by mělo najít cestu do vašeho nákupního košíku právě teď.
3. Zabalte dárky. Rozhodně to nenechávejte na poslední chvíli, například na večer třiadvacátého. Radujte se z toho, že už je všechny máte hezky pohromadě a nezapomeňte je důkladně popsat.
4. Proveďte důkladný průzkum trhu a přijďte domů s tím nejkrásnějším vánočním stromkem letošních svátků. Pár dní vám vydrží na balkóně nebo venku na zahradě, než ho vezmete dovnitř a ozdobíte.
5. Dva tři dny před čtyřiadvacátým přichází na řadu ukázka vašeho mistrovství v kuchyni. Pamatujte, že i když jde o vaření, může se jednat o týmovou spolupráci. Váš partner může připravit úžasnou marinádu, děti obalit filety… Možná to zabere déle, ale bude to rozhodně veselejší, než kdybyste na to celé byli sami. Mrkněte, jestli by vám nebyli k užitku nějací noví pomocníci v kuchyni.
Pak už stačí jen hodit na sebe něco slavnostního, přepudrovat se a hezky učesat a obejmout své děti i partnera. Protože o tom to nakonec celé je.